Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

w Lubsku

Sierpień`22 w Klubie Senior +

W każdym miesiącu danego roku oferowane są Seniorom z Klubu Senior + w Lubsku ciekawe zajęcia. Do przynoszących wiele korzyści działań, należą te z zakresu manualnych, edukacyjnych, ruchowych.

W sierpniu przyjemną pracą manualną okazały się prace nad ozdabianiem wg własnych pomysłów kory drzew, a następnie wykonanie zawieszek ze sznurków tak, aby móc nią upiększyć wybrane miejsce.

Wspólne śpiewanie, gra w gry planszowe umilają razem spędzany czas, dają radość oraz w pewien sposób integrują grupę.

O korzyściach płynących z nawet niewielkiej aktywności fizycznej wie chyba każdy, dlatego w klubie można również nie tylko pojeździć na rowerkach, ale również poćwiczyć, czy to przy drabinkach, czy na karimatach. Uczestnicy z lubskiego klubu wybrali się na siłownię zewnętrzną przy Lubskim Domu Kultury oraz grali w kręgle na hali lubskiego OSiR-u.

Warto dodać, że klubowicze odwiedzili również salę widowiskową LDK, gdzie odbyła się projekcja filmu. To  też taka odskocznia od codzienności.

Chyba nikt nie zaprzeczy, jak pięknie pachnie w miejscu, gdzie właśnie piecze się ciasto…

Podczas warsztatów kulinarnych sprawiony został placek ze śliwkami, nie dość, że można razem coś zrobić,jest przyjemna atmosfera, to jeszcze tak miło są połechtane kubki smakowe. Dodatkowo przygotowana została zdrowa sałatka.

Każdy ma swoje przepisy, robi coś wg własnej koncepcji, dlatego czasami warto pogotować razem, gdyż można nauczyć się przy tym czegoś nowego.

Podsumowując aż chce się napisać, iż naprawdę warto być uczestnikiem takiego Klubu smiley

Czytaj więcej...

Lipiec`22 w Klubie Senior +

Czyż nie jest fajne spędzanie czasu wolnego w sposób kreatywny, zażywając ruchu wspólnie z innymi? Każdego dnia można mieć inny humor, nie zawsze ma się ochotę, aby cokolwiek robić , jednak gdy porozmawia się z innymi ludźmi,zaczyna się patrzeć na swoje problemy z innej perspektywy.

W Klubie Senior + w Lubsku seniorzy podczas zajęć manualnych uruchamiają swoją wyobraźnię i z zaangażowaniem tworzą nowe rzeczy. Wtedy nie ma czasu,żeby myśleć o przygnębiających sprawach. Jest radość i chęć działania. Uczestnicy klubu pod okiem Pana Krzysztofa lepili z liści ozdobne miski, a na zajęciach z animatorką Edytą nie tylko zrobili dużego kwiata ze styropianowych kul, lecz również „pracowali” nad mandalami.

Ruch, którego nie zabrakło, a to w postaci ćwiczeń na rowerkach stacjonarnych, gry w kręgle,również sprzyja pojawieniu się pozytywnych emocji. Przyjemnie jest korzystać z siłowni zewnętrznej na świeżym powietrzu, wśród dostojnych drzew,czego nie zabrakło podczas zajęć w miesiącu lipcu.

Taką nowością,która pozwoliła na bliski kontakt ze sztuką było malowanie w plenerze smiley. Można było malować albo pejzaż wokół albo z wyobraźni, co kto woli. Gdy tyko upały zelżały i pogoda pozwoliła, seniorzy posapcerowali. I dalej do przodu z głową podniesioną do góry, bo jak to zwykło się mówić razem można więcej…smiley

Czytaj więcej...

Kwiecień` 22 w Klubie Senior +

Dekorowanie i przystrajanie świąteczne domów, pomieszczeń, w których spędzamy dużo czasu, to już taka można powiedzieć tradycja.

Święta wzbudzają pozytywne uczucia, dają radość, a przygotowania przedświąteczne, w tym tworzenie ozdób wprawiają w dobry, ciepły nastrój. Bardzo przyjemnie spędzać Święta w tak przytulnym otoczeniu i atmosferze.

Dekoracje pozwalają wyrazić nasz styl, bo przecież każdy z nas jest na swój sposób inny, a dodatkowo gdy robi się je wspólnie, dają poczucie jedności.

Warsztaty, podczas których ozdabiano Klub Senior plus zaabsorbowały większość czasu do połowy miesiąca kwietnia. Uczestnicy klubu ozdobili pomalowane na kolorowo jajka styropianowe, wykonali kolorową girlandę na okno,a także wykonali śliczne wianki wielkanocne.

W trakcie zajęć ceramicznych powstały kurczaki, kury, jajka i baranek smiley

Gdy tylko Święta Wielkanocne minęły, rozpoczęto prace nad wystrojem na Święta majowe. Wykonano dekoracje na okna. U seniorów była również Pani psycholog. Nie zabrakło gimnastyki i jazdy na rowerkach stacjonarnych.

Ciekawą propozycją zajęć manualnych było wykonanie kolorowych kwiatów z bibuły, a następnie zawieszenie na gałązkach, co utworzyło ładną kompozycję, a także wykonanie z drzewa wiatraków, które docelowo będą umieszczone w ogródku klubowym.

W Klubie Senior plus w Lubsku są duże okna, przez które wypatrywać można upragnionego słońca i cieplejszych dni, na które tak wielu z nas już czeka. Zapraszamy do wspólnego wyczekiwania na ciepłe dni i do wspólnego spędzania  kreatywnie, czasu. Warto, są jeszcze wolne miejsca!

Czytaj więcej...

Marzec `22 w Klubie Senior +

Wiosna, która dopiero co przyszła do nas, optymistycznie nastraja, sprzyja podejmowaniu nowych wyzwań, a dłuższe i cieplejsze dni są najlepszą receptą na zniechęcenie i brak energii.

To właśnie początki wiosny często zachęcają nas do podejmowania zmian, nie tylko tych związanych z postanowieniami, realizacją marzeń, lecz również tych dotyczących naszego otoczenia, mianowicie czujemy potrzebę wprowadzania zmian w mieszkaniach, a także wokół.

Taką potrzebę poczuli również seniorzy z Klubu Senior + w Lubsku, którzy zadbali o porządek wewnątrz Klubu i przed Klubem. Zadbano o trawnik znajdujący się w pobliżu oraz rozpoczęto prace w ogródku klubowym.

Czas przedświąteczny rozpoczyna radosny proces tworzenia ozdób wielkanocnych. Uczestnicy zdążyli już m.in.: pomalować jajka styropianowe-pisanki.

Zajęcia prowadzone przez naszą Panią psycholog, a także quizy zapewniają dbałość o sferę intelektualną, natomiast w trakcie, jak zwykle ciekawych zajęć manualnych z Panem Krzysztofem, klubowicze szklili wcześniej ulepione domki,a także uformowali z gliny kury, będące elementami dekoracyjnymi zbliżających się Świąt Wielkanocnych.

Dzień Kobiet został obchodzony zgodnie z tradycją. Serdecznie pozdrawiamy uczestników WTZ w Lubsku, którzy przybyli do klubu z kwiatkami dla Pań oraz z kolorowymi słodkościami smiley

Wiosna sprawia, że wielu swoją energię pożytkuje na zajęciach sportowych, w zamian otrzymując dodatkową energię i radość. Seniorzy jeszcze parę dni przed kalendarzową wiosną czerpali energię z gry na lubskiej kręgielni.

Także energicznie, wiosennie, słonecznie, przed-świątecznie pozdrawiamy!

Czytaj więcej...

Luty `2022 w Klubie Senior +

Miesiąc luty wraz ze swoją zimową aurą nie był zbyt słoneczny - a to zimno, a to deszcz albo wichura… Dzień krótszy... Ale to wszystko nieistotne, bo i tak najważniejsze to zdrowie. To jeden z najważniejszych powodów, dla których warto wstawać, warto się uśmiechać. Ono nie ma żadnej ceny. Mimo to, patrząc przez okno i widząc krople deszczu zza szyby, porwisty wiatr, nie decydujemy się wychodzić z domu.

Jeśli jednak mamy powód, aby wyjść, wówczas kobiety ładnie się ubierają, robią sobie makijaż, mężczyźni też dodają starań, aby dobrze wyglądać. I wiele rzeczy nabiera innego koloru. Stąd taka przynależność do Klubu Senior plus ma tyle zalet. A to ktoś przywita uśmiechem, a to powie jakiś kawał, a to dowiemy się czegoś interesującego i już nie liczy się ta niezbyt może komfortowa aura. Najważniejszy jest cel. Mamy przecież jakieś plany.

W miesiącu lutym nasze działania wyglądały następująco:

  • lepienie z gliny poszczególnych elementów miasta - ciąg dalszy smiley - uczestnicy ulepili z gliny budynek na wzór Baszty, a także pomalowali szkliwem Kościół.
  • tworzenie kreatywne dekoracji walentynkowych, a także wiosennych - kompozycje z tulipanów, wianki itd...
  • ciekawe wykłady pani psycholog na temat roli uśmiechu w naszym życiu, naszym samopoczuciu, a także rozmowy na temat zaburzeń pamięci i myślenia.
  • temat pielęgnacji twarzy i dłoni w teorii oraz praktyce.

Dodatkowo niezmiennie nie zabrakło ćwiczeń na pamięć i refleks - rozwiązywanie krzyżówek, ćwiczeń na rowerkach stacjonarnych. Bardzo istotne są kontakty międzypokoleniowe, miło nam, że zawsze jesteśmy mile widziani w WTZ w Lubsku, dlatego też wybraliśmy się tam  z piernikami, które seniorzy zrobili w ramach warsztatów kulinarnych.

Także jak zwykle dzieje się smiley

Do zobaczenia niebawem  wink

Czytaj więcej...