Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

w Lubsku

Sierpień w Klubie Senior+

Wokół tematu dotyczącego relacji międzyludzkich powstało już wiele publikacji.

Jedno jest pewne: brak kontaktu z drugim człowiekiem może w niejednym przypadku doprowadzić do negatywnego wpływu na nasze zdrowie, przede wszystkim może oddziaływać  negatywnie na kondycję psychiczną. Natomiast kontakty międzypokoleniowe 

i współpraca budują wzajemny szacunek do siebie, uczą respektu oraz zrozumienia wzajemnych potrzeb. Stąd tak ważny dla uczestników Klubu Senior plus z Lubska był udział w 3 dniowych warsztatach mających na celu stworzenie wieńca dożynkowego w ramach projektu „5xU” z nami upleć, uwij, ukiś, upiecz, ubij”. Zadanie realizowane w ramach operacji Aktywna LGD współfinansowane jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania: „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich w latach 2014-2020.

Dzięki uprzejmości i zaproszeniu Warsztatów Terapii Zajęciowej, seniorzy Klubu Senior plus mieli okazję nad Zalewem Karaś wśród wdzięcznych okoliczności przyrody wić piękny wieniec dożynkowy oraz zintegrować się z uczestnikami WTZ Lubsko. Dało to klubowiczom dużo satysfakcji oraz radości. Polecamy Wszystkim i jeszcze raz dziękujemy za możliwość wzięcia udziału w warsztatach.

Jak ważne są ćwiczenia rozwijające motorykę małą, wiedzą ci, których ograniczona sprawność rąk oraz palców utrudnia normalne funkcjonowanie. W trakcie zajęć z Panem Krzysztofem oraz animatorką Edytą seniorzy wykonują wiele prac manualnych, które usprawniają motorykę małą. Seniorzy lepili z gliny kształtne liście, które po połączeniu mają utworzyć piękne salaterki, dekorowali muszelki perełkami tak, aby zdobiły pięknie wnętrze Klubu. Ciekawą propozycją było wykonanie przez seniorów szklanych witraży. Także wszystkie zajęcia dały wiele radości i pożytku dla zdrowia.

Pani psycholog tradycyjnie poruszyła najistotniejsze problemy, jakie napotykają ludzie na swojej drodze, a także wspierała w trakcie rozmów indywidualnych.

O naszych seniorów zadbała też pielęgniarka - Pani Basia, z troską odpowiadała na zadawane pytania, mierzyła ciśnienie i doradzała, jak dbać o zdrowie.

Podsumowując można tylko stwierdzić, że warto jest uczęszczać do Klubu Senior plus w Lubsku smiley

Życzymy Wszystkim wspaniałej pogody i zdrówka !!!

Czytaj więcej...

Lipiec 2021 w Klubie Senior+

Seniorzy z Klubu Senior + z radością chcą podzielić się z mieszkańcami Lubska swoimi pracami, które wykonane pod opieką animatorki Edyty oraz Pana Krzysztofa, często wymagały sporo pracy, zaangażowania oraz trudu. Wystawę można obejrzeć w Bibliotece w Lubsku.

Z tego właśnie powodu przyśpieszono smiley prace nad postacią Anioła zrobionego z białego sznurka na niebieskim tle.

Twórczość uczestników Klubu Senior + w Lubsku zawsze przynosi wyśmienity efekt, a wykonanie jest bardzo precyzyjne i pochłania sporo czasu. Ale było warto!!! Wszystkie wystawione prace prezentują się wyśmienicie…

Letnie dni w lipcu upłynęły seniorom bardzo kreatywnie oraz przyjemnie.

Tradycyjnie było dużo spacerów, owocnych rozmów z panią psycholog, również w plenerze, dużo ruchu, w szczególności na rowerach stacjonarnych w siedzibie Klubu. Sporą dawkę ruchu zagwarantowała gra w kręgle.

Ciekawym tematem, który poruszyła psycholog była kwestia identyfikacji obszaru mózgu odpowiedzialnego za duchowość. Coraz sprawniej idzie toczenie na kole garncarskim.

A co nowego?

Po raz pierwszy seniorzy udali się razem na kąpielisko na Nowińcu. Spędzenie czasu nad wodą w letni dzień zawsze ukoi, bo przecież podobno upały najlepiej znosi się nad wodą. Pikinik  zapewnił wspaniały relaks, a stąpanie po plaży oraz w wodzie sprawiły dużą frajdę.

W klubie miało również miejsce spotkanie, w czasie którego seniorzy mogli uzyskać informację na temat pielęgnacji cery po 60-tce. Dodatkowo seniorzy poszerzyli swoje umiejętności odnośnie pielęgnacji dłoni.

Także działo się!

Pozdrawiamy!

Czytaj więcej...

czerwiec w Klubie Senior +

Jeszcze nie tak dawno z utęsknieniem wyczekiwaliśmy maja, a już rozpoczęliśmy wspólne działania w miesiącu lipcu. I tak oto przywitało nas lato pełną parą smiley. Dni biegną tak prędko, więc naprawdę nie warto spędzać ich samotnie. Jeżeli tylko jest okazja ku temu, należy cieszyć się obecnością drugiego człowieka, tak jak seniorzy w Klubie Senior +.

W trakcie zajęć z panią psycholog dowiadujemy się niejednokrotnie jak poradzić sobie z różnymi sytuacjami, jakie nas spotykają - dowiadujemy się często wśród ładnych okoliczności przyrody i jednocześnie korzystając z siłowni plenerowej przy Lubskim Domu Kultury. Rozwój intelektualny, duchowy i fizyczny w jednym wink.

Po raz pierwszy nadarzyła się sposobność, aby toczyć na kole garncarskim. Chętni spróbowania czegoś nowego seniorzy z entuzjazmem uczyli się nowej techniki tworzenia z gliny.

Zajęcia z naszą animatorką pozwoliły uczestnikom wykonać już wiele ciekawych, przydatnych przedmiotów. Tym razem  stworzone zostało „dzieło” w postaci obrazu przedstawiającego urocze kwiatki na tle biało-pozłacanym. Obraz wykonany został ze sznurka. Coś innego, kreatywnego, a dającego dużo satysfakcji.

Jak ważne dla kobiet są zabiegi upiększające, nie trzeba chyba wspominać. Podczas jednych z czerwcowych warsztatów, seniorki z Klubu dzięki animatorce miały ładnie wystylizowane ,piękne paznokcie.

I wreszcie nie można zapomnieć o udziale naszych seniorów w VIII Międzynarodowej Senioriadzie, zorganizowanej przez Uniwersytet Trzeciego Wieku w Lubsku. Uczestnicy naszego klubu rywalizowali w różnych konkurencjach, skoki na skakance, rzuty lotką, strzały do bramki, a także brali udział w grze zespołowej - w kręgle. Dużą frajdą był również, przed rozpoczęciem poszczególnych rywalizacji, wspólny taniec wszystkich uczestników.

Tak więc nie zabrakło atrakcji, z czego seniorzy akurat bardzo są zadowoleni.

Do następnego smiley

Czytaj więcej...

Maj w Klubie Senior +

Gdy już nastał uroczy, lubiany przez wielu z nas miesiąc maj, niestety swoją deszczową aurą nie zachwycał jak niegdyś… Jednak Seniorzy Klubu Senior + i tak uparcie wypatrywali momentów, aby choć trochę poruszać się oraz skorzystać z siłowni zewnętrznej przy Lubskim Domu Kultury. Było dużo spacerów, gimnastyki, a także ćwiczeń przy drabinkach oraz z piłką.

Standardowo klubowicze byli „otoczeni opieką” pani psycholog i mogli korzystać z porad psychologicznych w formie rozmów indywidualnych.

Natomiast zajęcia manualne seniorzy spędzili nie tylko doskonaląc sztukę tworzenia z gliny, ponieważ do łask wróciły wyroby z gipsu smiley. Do ciekawszych dzieł wykonanych w miesiącu maju zaliczyć można wdzięczne jeże, które docelowo będą zdobić nasz klubowy ogródek.

Niebanalną, wymagającą precyzji i skupienia formę zajęć zaproponowała uczestnikom pani psycholog, dzięki której uczestnicy mieli okazję  wykonać techniką makramy - breloczki m.in.: do kluczy. Warsztaty "Makrama sznurkiem wyplatana" w ramach zadania "5xU" - Z NAMI UPLEĆ, UWIJ, UKIŚ, UPIECZ, UBIJ" zorganizowały Warsztaty Terapii Zajęciowej w Lubsku. Zadanie realizowane w ramach operacji AKTYWNA LGD współfinansowane jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania "Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020.

Po raz pierwszy, oczywiście według własnej inicjatywy twórczej, nasi seniorzy zrobili ładne, zdobiące okna patyczkowe witraże, a także pomysłowe wyklejanki przestrzenne. Natomiast podczas jednych z zajęć stworzony został bukiecik, wręczony następnie Pani Dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Lubsko dla uczczenia przypadającego w maju Dnia Bibliotekarza oraz w ramach podziękowań za miłą współpracę sąsiedzką.

I w końcu...Komu maj kojarzy się z grillowaniem? Chyba nam wielu. Sezon grillowania w Klubie Senior + uważamy za otwarty wink

Wspólne zabawy, konkurencje, a nawet tańce przy unoszącym się zapachu grillowanej kiełbaski, a przede wszystkim przy powiewie świeżego powietrza i w ładnych okolicznościach przyrody, sprawiły, iż spędziliśmy przyjemnie czas nad Zalewem Karaś.

Z cichą nadzieją na ciepłe lato, weszliśmy małymi kroczkami w kolejny miesiąc funkcjonowania Klubu smiley.

Czytaj więcej...

Kwiecień w Klubie Senior +

W kwietniu nie zabrakło ciekawych zajęć, w zestawieniu z miesiącem poprzednim atrakcji było tyle samo. Wszystko z przestrzeganiem zasad reżimu sanitarnego. Dużą uciechą oraz fajnym relaksem okazał się pokaz mody gazetowej. Seniorzy mieli niesamowitą frajdę już podczas samego projektowania kreacji, wykonanie oraz przede wszystkim stąpanie po wybiegu rozweseliło wszystkich.

Uczestnicy Klubu Senior + w opisywanym miesiącu ulepili z gliny ładne ozdoby: podgrzybki i prawdziwki, a także zdobili szkliwem wcześniej przygotowane kaczki, jajka. Wykonali również portfele z filcu i saszetki na drobiazgi, które ozdobili następnie różnymi elementami dekoracyjnymi. Pod koniec kwietnia  w trakcie zajęć zostały sprawione ojczyste symbole narodowe- flagi w celu udekorowania wnętrza Klubu tak, aby zaakcentować Majowe Święta.

Oprócz zajęć manualnych poświęcono sporo czasu na rozmowy z Panią psycholog na temat nurtujących problemów, nie obyło się bez rozmów indywidualnych.

Wiele się pisze w publikacjach odnośnie dużego wpływu  ćwiczeń na wyobraźnię, pamięć, sprawność i funkcjonowanie osób starszych w życiu codziennym.

W związku z tym pożytecznym oraz ciekawym zajęciem były ćwiczenia dla seniorów, które polegały na zinterpretowaniu przedstawianych ilustracji. Dodatkowo praca z mandalami, które nie tylko pomagają rozwinąć wyobraźnię, wyciszyć się, mają działanie terapeutyczne. Konkretne wykonanie rysunku, pozwala określić cechy osobowościowe osoby go wykonującej.

W kwietniu nie zabrakło również ruchu - gimnastyka, spacery oraz jak zawsze gra w różne gry oraz karty. Niezmiennie budujące są rozmowy i wspólne spędzanie czasu.

Pozdrawiamy !!!

Czytaj więcej...